top of page
  • Obrázek autoraTaťána

Mentoring je moje osobní téma

Určitě bych ho bývala využila v začátcích podnikání

     Mentorkou programu Equlibrium jsem již třetím rokem, protože si moc dobře uvědomuji, že by se i mně v začátcích vlastního podnikání zkušený mentor hodil. Kdybych tenkrát o takových možnostech věděla, určitě bych je aktivně vyhledala. Možnost konzultace jednotlivých kroků s člověkem se zkušenostmi, k němuž bych zároveň měla důvěru a mohla s ním sdílet své podnikatelské plány, by mne vedla k tomu, že bych polovinu věcí dělala jinak, nedělala je vůbec, nebo bych nad nimi jinak přemýšlela.

    Dalším pocitem, jenž mne k mentoringu přivedl, je osamocení. Často jsem ho v podnikání zažívala. V mé blízkosti nebyl fundovaný a zkušený odborník, s nímž bych mohla zásadní kroky konzultovat. Zde nepomůže podpora rodiny, skvělí partneři či přátelé. Vy jste v pozici vlastníka firmy, jejího ředitele nebo manažera, zodpovídate za ni a váš pohled se tedy od pohledu nezainteresovaného člověka diametrálně liší.

           Na vrcholu oné pomyslné pyramidy je vždycky jenom jeden. To je velmi těžká role, často frustrující. Někdy se stane, že člověk tápe, protože neví, jak se v daném okamžiku rozhodnout. Může se stát, že se řídí čistě vlastní intuicí nebo zvolí kombinaci rad blízkých lidí ve svém okolí, ale často vnitřně cítí, že takto to není příliš ideální.

          V mých očích je mentor člověk, který naslouchá, umí o druhém přemýšlet, rozumí jeho roli, protože ji sám zažil, nebo v ní sám stále je. Navíc má výrazné zkušenosti, aby byl schopen sdělit fundovaný názor. Musí být ne o krok napřed, ale o deset kroků vpředu, aby zpětná vazba i komunikace byly adekvátní. A je vám schopen sdělit i věci, které jsou často nepříjemné nebo bolí. Ale to je ten správný mentor.

        S pozicí mentora pro mne velmi úzce souvisí i velká zodpovědnost. Protože se snažím přivést mentorovaného na jeho správnou cestu. Jsem s ním u toho, když se rozhoduje, kudy jít, aby neopomněl všechny souvislosti i důsledky, nezapomínal i na lidi, které vede on sám.

         Často si vzpomenu na babičku, velmi moudrou a silnou ženu, která byla mou první mentorkou. Ale o ní prozradím více někdy příště.

110 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page